İnşaat Malzemeleri Büyüyor

İnşaat Malzemeleri Büyüyor

İhracatı sırtlayan sanayi sektörleri belli oldu

Türkiye Seramik Federasyonu, Türkiye’de ilk kez ihracat katkı endeksi hazırladı. 17 sanayi sektörünün değerlendirildiği endeks, inşaat seramiklerinin 18,3 oranla üçüncü çeyrekte ihracata en büyük katkı yapan sektör olduğunu ortaya koydu.

İhracatı sırtlayan sanayi sektörleri belli oldu

Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) “Türkiye İhracat Katkı Endeksi”ni basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. 17 sanayi sektörünün değerlendirildiği endekse göre, inşaat seramiklerinin 18,3 oranla üçüncü çeyrekte katkı oranı en yüksek sektör oldu. İnşaat seramiklerini 5,77 katkı oranı ile giyim eşyası ve 3,81 katkı oranı ile mobilya sektörü takip etti.

Endeks, sektörlerin dönemsel ihracat ve ithalat büyüklükleri arasındaki fark ile oluşturuldu. Hesaplamasında ise, sektörlerin üçer aylık ihracat ve ithalat toplamları kullanıldı. İhracat ve ithalat toplamlarının birbirine oranı çeyrek dönem için sektörün katkı oranını belirlerken, toplam 17 sektör incelendi. Başlangıç dönemi olarak 2012 yılı birinci çeyrek dönemi alındı. Türkiye için toplam veri sadece sanayi ürünlerini kapsadığı gibi petrol ve doğalgaz dış ticareti dışarıda tutuldu. Endeks, TSF tarafından yılda 4 kez; Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarının ilk haftasında kamuoyuna açıklanacak.

“5 yıllık veriler tarafsızca incelenerek hazırlandı”

Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Erdem Çenesiz’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, Sersa Başkanı Mehmet Mercan, Serkap Yönetim Kurulu Üyesi Göksen Yedigüller, Federasyon Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu ve Federasyon üyeleri katıldı.

Sektörlerin Türkiye dış ticaretine katkı değerlerinin ölçümlenmesi amacıyla bu çalışmayı hayata geçirdiklerini açıklayan TSF Başkanı Erdem Çenesiz, “Seramik sektörünün ihracata katkısını analiz edebilmek için ortaya net bir tablo koymak istedik. Ekonomistlerce 2012 yılından itibaren 5 yıllık verilerin tarafsızca incelenerek hazırlandığı bu endekste, seramik sektörü en üst sırada yer alarak, Türkiye için ne kadar önemli bir sektör olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Türkiye ekonomisinde sürdürülebilir bir büyüme ve gelişme için yüksek katma değerli ürün üretimi ve bu ürünlerin net ihracatını artırmak gerektiği ile sözlerine devam eden Çenesiz; “Seramik sektörü, milli katma değer yaratmakta yani yerel kaynaklarla üretim yapmakta ve bunu ihraç etmekte en başta gelen sektörlerden biri. Çok az ithal girdi ile çok yüklü ihracat yapabilme kabiliyetine sahibiz. Basit tabirle taşı toprağı dövize çeviren bir sektör. Son yıllarda artan yatırımlar sayesinde daha üst segment ürünlerin üretimini takiben katma değeri daha yüksek ürünlerin ihracatında artış sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

“Hem üretiyor, hem ihraç ediyoruz”

“Türkiye seramik sanayisi dünyada kaplama malzemelerinde 8’inci, sağlık gereçlerinde 4’üncü en büyük üretici ülke konumunda” diyen TSF Başkanı Erdem Çenesiz, “Seramik karolarda ve sağlık gereçlerinde dünyanın 4’üncü büyük ihracatçısı olurken, karolarda Avrupa üçüncüsü, sağlık gereçlerinde ise Avrupa’nın en büyük üreticisi ve ihracatçısı konumundayız. Vitrifiye üretimindeki Avrupa liderliğimiz sağlamlaşarak devam ediyor. Özetle hem üretiyor, hem de ihraç ediyoruz.

Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de bu başarılı yükselişimizi devam ettireceğiz. 2016 yılı verilerine göre; seramik kaplama malzemelerinde 330 milyon metrekare üretim gerçekleşirken, seramik sağlık gereçlerinde bu miktar 310 bin ton olarak gerçekleşti. Seramik kaplamada üretim içinde ihracatın payı yüzde 24,5, seramik sağlık gereçlerinde ise yüzde 40,5 oldu” dedi.

Sektör bu yıl yüzde 8-9 büyüme bekliyor

“Seramik ihracatı yılın ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplama malzemelerinde yüzde 4,2, seramik sağlık gereçlerinde ise yüzde 6,3 oranında değer bazında büyüme gerçekleştirdi. Sanayi üretiminde ise yine yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre seramik kaplamada yüzde 0,6, seramik sağlık gereçlerinde yüzde 10,1 oranında büyüme kaydedildi. 2017 yılının tamamında ise büyümelerin son çeyrekteki performansının olumlu katkısı ile ilk 9 aylık oranların her birinin, 1,2’şer puan daha artarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Böylece yıl genelinde ihracatın desteğiyle sektör genelinde yüzde 8-9 arasında bir büyüme olacağını beklemekteyiz. Sektördeki bu büyüme beklentimiz 2017 yılındaki yüzde 6-7’lik inşaat sektörü büyümesi ile de uyumludur.”

Kaynak: www.dunya.com

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.